środa, 28 października 2015

Grant w Kopańcu


W Kopańcu grantowo

Szkoła Podstawowa im. C.D.Friedricha w Kopańcu była jednym ze zwycięzców ( a było ich 247 na prawie trzy tysiące nadesłanych projektów) w pierwszej edycji konkursu grantowego TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM, zorganizowanego przez fundację Banku Zachodniego WBK.

"Teatroplastyka dla Smyka" - projekt napisany i koordynowany przez Agnieszkę Kubik-Jaśko i Małgorzatę Krzysztoń, polegał na spotkaniach grupy dzieci z lokalnymi ( i nie tylko lokalnymi) artystami. W cyklu spotkań warsztatowych, dzieci poznawały technikę i metody twórców i samodzielnie próbowały swych sił. - Przekonały się, że to bardzo interesujące zajęcie być artystą w swoim fachu ale łatwego chleba to nie przynosi - mówiły podczas uroczystego zakończenia projektu, jego pomysłodawczynie i koordynatorki.

Każde ze spotkań było poświęcone innej dziedzinie sztuki. Było grawerowanie szkła, ludowe pisanki, kwiaty z krepiny, ozdoby użyteczne, fotografia tradycyjna i otworkowa, ceramika, warsztaty z mozaiki i praca przy filmie. Dzięki artystom uczestniczącym w projekcie dzieci poznawały atrakcyjność regionu, w którym mieszkają. Uczestnicy mieli szanse nabywać kompetencji w odbiorze sztuki, oprócz umiejętności praktycznych, miały też szanse odnalezienia wspólnego języka w nowych sytuacjach społecznych, w których znajdowały się podczas zajęć.

Uroczyste podsumowanie i oficjalne zakończenie projektu Fundacji Banku Zachodniego TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM, trwającego od lutego br. odbyło się 2.10. br. w nowej świetlicy wiejskiej w Kopańcu. Podczas uroczystości, uczestnicy projektu wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi, mogli obejrzeć niektóre z dokonań dzieci z Kopańca. Były więc "Migawki fotograficzne ze spotkań artystycznych", zdjęcia w formie negatywu i pozytywu, które powstały przy poznawaniu techniki fotografii otworkowej, a głównym punktem programu była premiera filmu "Secretum",który powstał podczas ostatnich zajęć z cyklu "Teatroplastyka dla Smyka". Film jest  dostępny na stronie spkopaniec w zakładce "filmy" oraz na You Tubie.

Wśród licznie przybyłych gości, nie zabrakło Katarzyny Szarek- dyr. Banku Zachodniego oddział IV w Jeleniej Górze,  Justyny Tołoknow (przedstawiciel w/w banku) dyrektor SP im. C.D.Friedricha w Kopańcu Julii Maczek oraz sołtysa Zbigniewa Lipińskiego. Były oklaski i podziękowania dla uczestników i artystów-wolontariuszy biorących udział w projekcie. Przy poczęstunku był też czas na wspomnienia, rozmowy i plany na przyszłość.
Artyści - wolontariusze  uczestniczący w projekcie:  Marcin Zieliński, Agata Różańska, Marlena Jędrocha, Barbara Panek-Sarnowska, Paweł Janczaruk, Marcin Krzysztoń, Jacek Jaśko.

Brak komentarzy: