środa, 12 października 2016

Springer w Książnicy.

Archipelag Jelenia Góra. Spotkanie z Filipem Springerem

Spotkanie z Filipem Springerem w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej już 17 października o 17.00. Fot. Jacek Jaśko
Spotkanie z Filipem Springerem w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej już 17 października o 17.00. Fot. Jacek Jaśko
Książki Filipa Springera to nowa jakość w polskiej literaturze reportażowej. Tak było ze świetnym debiutem „Miedzianki”, „Źle urodzonych” czy „Wanny z kolumnadą”. Nie inaczej jest z najnowszą książką, a właściwie całym projektem dokumentalnym „Miasto Archipelag”. Wydana właśnie książka o tym tytule, jest pierwszą próbą zapisu dnia dzisiejszego, byłych 31 miast wojewódzkich. Na mapie wielomiesięcznej podróży po Polsce, znalazła się także Jelenia Góra. Tu i w kilkunastu innych miastach, reporter znalazł wspaniałych przewodników, których z imienia i nazwiska wymienia w podziękowaniach. Teraz, 17 października, spotka się ze swoimi czytelnikami w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej.
Filip Springer przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk do Wałbrzycha, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznawał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald'sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.
Książka Filipa Springera to finalna część szeroko zakrojonego projektu dokumentalnego opisującego życie mieszkańców 31 byłych miast wojewódzkich, które swój status utraciły w 1999r. na mocy nowej reformy administracyjnej. Projektu czynnie współtworzonego przez studentów oraz mieszkańców miast. Efekt? Dość zaskakujący. Okazuje się bowiem, że – wbrew obiegowym opiniom – w mniejszych miastach można żyć na wielką skalę. Gdy mowa o byłych miastach wojewódzkich – od Koszalina po Krosno, od Suwałk po Jelenią Górę – pojawia się pewien schemat. Najpierw, w 1975 r., awans na stolicę województwa, przyrost ludności, rozwój przemysłu, potem rok 1989, przemiana ustrojowa, prywatyzacja, upadek kolejnych fabryk, wreszcie rok 1999 i ostateczna degradacja, której efektem jest rosnące bezrobocie.
Jelenia Góra w najnowszej książce Springera, znalazła się w rozdziale „Ucieczka”. Razem z Sieradzem, Siedlcami i Skierniewicami.

O książce i tym, co się w niej nie zmieściło, oraz o dalszych planach przedsięwzięcia „Miasto Archipelag” będzie można porozmawiać z Filipem Springerem podczas spotkania autorskiego w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, które odbędzie się w poniedziałek, 17 października o godz. 17.00.




1 komentarz:

punktpotrójny pisze...

Kurczę, muszę tam być !