wtorek, 27 stycznia 2015
Płot a sprawa polska
Warszawa, miasto Wilanów 25.01.2015 fot.Jacek Jaśko
Nie dziwi mnie ten płot
I oto gruchnęła wieść, że Świątynia Opatrzności Bożej może zostać ogrodzona. Czyli wycięta z miasta, które dopiero co w Wilanowie zaczyna się tworzyć. Do tej pory takich pomysłów udało się unikać na większa skalę. I to właśnie powinno dziwić. Płot jest bowiem w Polsce częścią procesu inwestycyjnego. Bez płotu nie ma mieszkania. Wydarzeniem jest jego niewybudowanie.
Są płoty częścią naszej tożsamości, stawiamy je wszędzie, gdzie i jak popadnie.Moim ulubionym jest chyba ten oddzielający podcienia jednego z ursynowskich bloków od groźnego otoczenia. Jest kuriozalny i nad wyraz szpetny. Ale płoty nas rozgrzeszają. Z tymi po drugiej stronie nie musimy rozmawiać, wchodzić w żadne interakcje, nie musimy im dzięki Bogu pomagać. My jesteśmy tu, oni są tam i jest przecież jakiś powód, by tak było. W ten sposób ukrywamy naszą bezradność. Zamiast coś zbudować razem, na przykład społeczność, wolimy się od niej odciąć. Tak jest łatwiej.
- No po coś się płoty stawia - powiedziała mi kiedyś w zaufaniu przedstawicielka jednego z deweloperów.
- Właśnie chciałem się dowiedzieć po co? - dopytywałem.
- Nie filozofujmy - zaproponowała pojednawczo.
Weźmy najdłuższy bodaj płot wybudowany w ostatnich latach w Warszawie. Ten stojący wokół Stadionu Narodowego. Dyskusja o jego postawieniu była jak mgnienie i kompletnie nic nie wniosła. Płot wokół Centrum Opatrzności Bożej, do którego się tak szczodrze wszyscy dołożyliśmy, będzie więc tylko kontynuacją tej narodowej gigantomanii. I kolejnym dowodem, że Kościołowi na żadnym dialogu o tej inwestycji po prostu nie zależy. Jest jeszcze jednak czas, by się z tego pomysłu rakiem wycofać.
Filip Springer/Gazeta Stołeczna, 26 stycznia 2015
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz